صنعت کار » رسوب‌شناسی مانداب سیاه‌کیشم در جنوب غربی تالاب بندرانزلی منتشر شد

در راستای پروژه‌های ملی سازمان زمین‌شناسی کشور:

رسوب‌شناسی مانداب سیاه‌کیشم در جنوب غربی تالاب بندرانزلی منتشر شد

سرپرست اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کاسپین باختری (گیلان) از انتشار گزارش زمین‌شناسی رسوبی مانداب منطقه سیاه‌کیشم در محدوده جنوب غربی تالاب بندرانزلی شهرستان صومعه‌سرا به عنوان یکی از پروژه‌های ملی مدیریت زمین‌شناسی دریایی با محوریت زمین‌شناسی رسوبی تالاب‌های استان گیلان خبر داد.

به گزارش صنعت کار، به گفته مسلم امانی، گزارش رسوب‌شناسی مانداب سیاه‌کیشم واقع در منطقه حفاظت شده سیاه‌کیشم با مساحت ۴۱۱۴ هکتار در جنوب غربی تالاب بندرانزلی در محدوده شهرستان صومعه‌سرا، در قالب پروژه رسوب‌شناسی مانداب‌های گیلان با هدف بررسی تالاب‌ها و مانداب‌های این استان توسط اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کاسپین باختری تهیه و از سوی بخش انتشارات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور منتشر شد.
وی خاطرنشان کرد: این گزارش با هدف مطالعه بررسی روند تغییرات فیزیکی و شیمیایی رسوبات در مکان و زمان و مطالعه روند تکاملی حوضه در محیط‌های رسوبی که از رسوبات رودخانه‌ای و بعضا ساحلی از جمله رودخانه‌های ماسوله رودخان، قلعه رودخان و پسیخان سرچشمه می‌گیرند، می‌توان در مدیریت و کنترل آلودگی در این مانداب‌ها کمک شایانی کرد.
امانی با بیان اینکه مطالعات رسوب‌شناسی به‌منظور حفظ و احیای بخش از دست رفته تالاب بندرانزلی است، گفت: شناسایی اهمیت رسوبات و بررسی تاریخچه رسوبگذاری در پی بردن به ویژگی‌های رسوب‌شناسی و تغییرات زمانی و مکانی رسوبات در بازسازی روند تکاملی حوضه کمک می‌کند که تاکنون با این نگرش در تالاب‌های استان گیلان مطالعه نشده است.
سرپرست اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کاسپین باختری (گیلان) با بیان این‌که تغییر اقلیم و دستکاری‌های بشر سبب خشک شدن بسیاری از تالاب‌های کشور از جمله تالاب بندرانزلی شده، افزود: چنانچه تالاب‌ها به درستی مطالعه شوند تا حدی می‌توان این فاجعه زیست‌محیطی را کنترل کرد.
وی ضمن اشاره به ویژگی‌های زمین‌شناسی رسوبی و مطالعات انجام شده در محدوده تالاب بندرانزلی جهت کمک به مراجع ذیصلاح اعم سازمان محیط‌زیست، معاونت عمرانی استانداری، فرمانداری‌ها، مدیریت و برنامه‌ریزی و شهرداری‌ها پیشنهاد کرد مجموعه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان یک نهاد دولتی و بازوی مشورتی و نظارتی در کنار دستگاه‌های اجرایی دیگر حضور داشته باشد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات