اخباربانک و بیمهبرترگوناگون

اوج گیری نگران کننده تورم در گرجستان

به گزارش صنعت کار، نرخ تورم در گرجستان افزایشی بوده است. تا پایان ۱۲ ماه منتهی به جولای، نرخ تورم در گرجستان با ۲.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۱۱.۹ درصد رسیده است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم در ۱۰ سال اخیر محسوب می‌شود.

حمل و نقل با ۲۲.۵ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، مواد غذایی و نوشیدنی با تورم ۱۴.۱ درصد در رده بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به پوشاک با تورم ۱.۷ درصدی و تنباکو با تورم ۷.۱ درصدی در رده بعدی قرار دارد. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم گرجستان در این ماه ۱.۶ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۲ درصد بیشتر از تورم ثبت شده در این کشور در ماه قبل است.

متوسط نرخ تورم در گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۱ معادل ۷.۳۷ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به آوریل ۱۹۹۶ با ۵۹.۳۱ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۱۲ با منفی ۳.۳ درصد بوده است.

از سوی دیگر متوسط نرخ تورم پاکستان در ۱۲ ماه منتهی به جولای با ۱.۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۸.۴ درصد رسید که این نرخ، کمترین تورم ثبت شده در پاکستان طی هشت ماه اخیر محسوب می شود.

در بین بخش‌های مختلف، تورم در بخش مواد غذایی و نوشیدنی ۸.۲ درصد، لباس و پوشاک ۹.۵ درصد و خدمات ۹.۴ درصد بوده است. از سوی دیگر کمترین تورم در بخش مراقبت های درمانی با ۸.۲ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه، نرخ تورم پاکستان در این ماه ۱.۳ درصد اندازه‌گیری شده که ۱.۱ درصد بیشتر از تورم ثبت شده در ماه قبل بوده است.

متوسط نرخ تورم پاکستان در بازه زمانی ۱۹۵۷ تا ۲۰۲۱ معادل ۷.۵۸ درصد بوده است که بالاترین نرخ تورم ثبت شده مربوط به دسامبر ۱۹۷۳ با ۳۷.۸۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به فوریه ۱۹۵۹ با منفی ۱۰.۳۲ درصد بوده است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا