صنعت کار » عضویت در سازمان همکاری شانگهای فرصتی برای توسعه حوزه انرژی

«صنعت کار» گزارش می دهد:

عضویت در سازمان همکاری شانگهای فرصتی برای توسعه حوزه انرژی

عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای می تواند فرصتی خود برای توسعه حوزه انرژی و تبادل با دیگر کشورها باشد اما اجرایی شدن این موضوع نیامند تغییراتی است که باید در دستور کار مسئولان قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار صنعت کار، در پایان بیست و یکمین نشست سران سازمان شانگهای که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، سران ۸ کشور عضو اصلی سازمان، نظر موافق خود را با تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران از عضو ناظر به عضو اصلی اعلام و اسناد مربوط به آن را امضا کردند.

عضویت ایران در سازمان شانگهای می تواند در بخش نفت و گاز فرصت های خوبی را ایجاد کند اما بدون شک ضرورت بهره برداری از این فرصت بازنگری در برخی سیاست های داخلی است.

یدالله صبوحی کارشناس اقتصاد انرژی در گفت و گو با « صنعت کار» با اشاره به عضویت ایران در این سازمان و فرصت های ایجاد شده در بخش انرژی آن هم در شرایط تحریمی، اظهار کرد: در بعد سیاسی کشورهای عضو شانگهای در مواردی تحریم ها  را نمی پذیرند و آنها را قبول ندارند، البته در بعد اقتصادی ممکن است این موضوع کمی متفاوت باشد.

وی ادامه داد: اما در این میان چین مهمترین بازار انرژی جهان است که می تواند بازار هدف خوبی برای صادرات ایران باشد. همچنین ایران می تواند با دیگر کشورهای عضو این سازمان تبادل انرژی داشته باشد.

صبوحی با بیان اینکه در حوزه انرژی بهره برداری از مزیت ها در سطح خوبی نبوده ، افزود: امروز ترکیه با کمترین ذخایر گازی به هاب انرژی تبدیل شده است و ایران به عنوان دومین ذخیره گاز دنیا امروز نه تنها هاب انرژی نیست  بلکه در تامین نیازهای خود هم با مشکلاتی همراه شده است. متاسفانه ترکیه گوی سبقت را از ایران در بخش انرژی ربوده است.

این کارشناس اقتصاد انرژی تصریح کرد: برای استفاده از این فرصت ابتدا باید در سیاست های انرژی داخلی بازنگری صورت گرفته تا از اتلاف انرژی جلوگیری و سپس برای مازاد آن برنامه ریزی صادراتی داشته باشیم.

متاسفانه در حال حاضر سیاست های اشتباه در حوزه انرژی توانسته برخی صنایع از جمله صنعت فولاد کشور را با زیان ۶ میلیارد دلاری به دلیل کمبود برق مواجه کند و پیش بینی می شود بحران انرژی می تواند افق ۱۴۰۴  در صنعت فولاد را دستخوش تغییر کند. در نتیجه ضروری است در حوزه انرژی کشور در سیاست های داخلی خود تغییراتی اعمال کرده تا به دنبال آن بتواند از فرصت های صادراتی نیز استفاده کند. این در حالی است که ترکیه استراتژی کلانی را در بخش انرژی برنامه ریزی کرده تا مکانی برای تبدیل و انتقال انرژی از مناطق همجوار شامل خاورمیانه، آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه به سمت اروپا باشد.

صبوحی در ادامه به دیگر فرصت پیش آمده برای ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی و دسترسی به آب های آزاد، ایران می تواند به عنوان ترانزیت انرژی و سوآپ آن در منطقه قرار بگیرد. کشور باید از مزیت انرژی و جغرافیایی خود استفاده کند اما همانطور که اشاره کردم، بازنگری در سیاست ها الزامی است و باید راهبردها مشخص شود.

 

کتایون ملکی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات