صنعت کار » رشد 10درصدی صنعت و معدن نیازمند نگاه حمایتی وزیر صمت است

«صنعت کار» گزارش می دهد:

رشد ۱۰درصدی صنعت و معدن نیازمند نگاه حمایتی وزیر صمت است

بخش معدن با در اختیار داشتن ظرفیت های بسیار می تواند نقش مهمی در توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال ایفا کند اما لازمه تحقق آن حل مشکلات و نگاه حمایتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

به گزارش خبرنگار صنعت کار، روز گذشته سید رضا فاطمی امین در در آیین امضای تفاهم نامه بین وزارت صمت و وزارت نیرو در خصوص احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی توسط بخش صنعت و معدن که با حضور وزیر نیرو، رئیس هیات عامل ایمیدرو و مدیران شرکت های بزرگ معدنی برگزار شد، گفت:  برای رشد بالای ۱۰ درصد در حوزه صنعت و معدن برنامه ریزی کرده ایم که یکی از اهرم های این سرمایه‌گذاری همین تولید پایدار برق است.

بدون شک دستیابی به این رشد نیازمند فراهم شدن زیرساخت های اصلی و تشویق سرمایه گذاران خواهد بود.

حسن حسینقلی رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران با بیان اینکه دستیابی به رشد ۱۰ درصدی نیازمند زیرساخت های مختلف و ثبات قوانین است، اظهار کرد: دیدگاه وزیر صمت دیدگاه مثبتی است و باید این را به فال نیک گرفت اما در این میان مشکلاتی وجود دارد که تحقق رشد ۱۰ درصدی نیازمند حل آنها خواهد بود

وی ادامه داد: به عنوان مثال براساس قانون باید پنجره واحد وجود داشته باشد اما امروز ما شاهد آن نیستیم، همچنین حقوق دولتی باید هر ۳  سال یکبار افزایش پیدا کند در حالی که هر ساله شاهد افزایش آن هستیم.

به گفته حسینقلی، ماشین آلات از دیگر مشکلات برای دستیابی به رشد یاد شده است. در زمان معاونت آقای اسماعیلی ورود ماشین آلات ممنوع شد، همچنین برای واردات ماشین آلات دست دوم سال ساختی مشخص اعلام شد. این موارد موانعی هستند که می تواند این رشد را غیر ممکن کنند.

وی تصریح کرد: وضع عوارض بر صادرات از دیگر مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم. وزیر صمت در نامه ای به گمرک خواستار توقف دریافت عوارض شد اما گمرک همچنان به کار خود ادامه می دهد.

حسینقلی در ادامه بیان کرد: با حل مشکلات موجود می توان به رشد یاد شده دست یافت اما فراموش نکنیم برای اجرایی شدن آن باید وزیر صنعت، معدن و تجارت نگاهی حمایتی و تشویقی داشته باشد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران ادامه داد: با رویکرد جریمه ای و بدون تشویق نمی توان انتظار توسعه داشت. زمانی که واحدهای معدنی در تابستان برق و در زمستان گاز ندارند چطور می توان این عقب ماندگی ۲۵ درصدی در تولید را جبران کرد.

وی با اشاره به اولین گام برای حل مشکلات بیان کرد: احیای ستادهایی همچون ستاد فولاد، سنگ آهن، سرب و روی و… به تصمیمات کارشناسی کمک خواهد کرد و می توان شاهد رشد و توسعه بخش معدن بود.

 

کتایون ملکی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات