صنعت کار » تصویب صورت‌های مالی سال ۱۳۹۹ صندوق ضمانت صادرات ایران

تصویب صورت‌های مالی سال ۱۳۹۹ صندوق ضمانت صادرات ایران

صورت های مالی سال ۱۳۹۹ صندوق ضمانت صادرات ایران پس از بررسی در مجمع عمومی صندوق و طبق گزارش سازمان حسابرسی با اظهار نظر مطلوب اعضاء به تصویب رسید.

به گزارش صنعت کار، مجمع عمومی صاحبان سهام صندوق با حضور معاونین وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه کشور در محل صندوق ضمانت صادرات ایران برگزار گردید.

رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، در این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد سال ۱۳۹۹ و نقش صندوق در کاهش ریسک‌های موجود در تجارت بین‌المللی برای صادرکنندگان بویژه در شرایط فعلی کشور و همه گیری کرونا، گفت: صندوق در سال گذشته رشد ۱۱۶درصدی عملکرد ریالی و رشد ۳۳درصدی ارزی را داشته است.

سید عبدالله سجادی در این خصوص، افزود: میزان کل بیمه‌نامه‌ها و ضمانتنامه‌های صادره طی سال ۱۳۹۹ به ۳٫۵۲۰ میلیارد دلار (۸۰۹۹۱۹ میلیارد ریال) رسید. با این میزان پوشش ریسک، صندوق ضمانت صادرات ایران در سال۱۳۹۹ علی رغم تحریمهای ظالمانه ایالات متحده آمریکا، رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

وی با اشاره به کسب رتبه اول صندوق در میان کشورهای اسلامی از لحاظ شاخص ضریب پوشش صادرات در سال ۲۰۲۰، میزان تعهدات جاری و سررسید نشده صندوق در سال مالی مورد نظر را بالغ بر ۵۵۴ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و از پرداخت۱٫۶۰۵ میلیارد ریال خسارت به سیستم بانکی و صادر‌کنندگان ایرانی و همچنین وصول ۱٫۸۰۱ میلیارد ریالی مطالبات صندوق (با رشد ۲۴۰درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل) در سال ۹۹ خبر داد.

رییس هیات‌مدیره صندوق همچنین اظهارداشت: نکته قابل توجه در این میزان پوشش ریسک، اختصاص سهم قابل توجه از پوشش‌ها به منظور توسعه موثر صادرات و تامین امنیت‌ مالی صادرکنندگان با رویکرد پشتیبانی از پروژه های عمرانی و صادرات خدمات فنی مهندسی به کشورهای هدف همسایه (۱۵ کشور) بوده که عمدتاً پرریسک هستند و این نشان می‌دهد که صندوق، رسالت اصلی خود را که همان کاهش ریسک‌های صادراتی است به نحو قابل قبولی به انجام رسانده است.

سجادی موضوع عدم کفایت سرمایه در مقایسه با همتایان درکشورهای رقیب صادراتی، عدم فرهنگ‌سازی مناسب برای صادرات به شکل حرفه‌ای و استفاده از ابزارهای بیمه ای، تکلیف به واریز سود ویژه به دولت را از چالش های عمده صندوق ذکر نمود.

وی ابراز امیدواری کرد: صندوق ضمانت صادرات ایران در‌ سالجاری با پوشش ریسک‌های صادراتی ناشی از تحریم، نقش‌آفرینی بین‌المللی، مقابله با تحریم و پر‌کردن خلا تحریم های بانکی، نوآوری‌های مالی متناسب با شرایط روز صادرات و روان‌سازی، تسهیل امور و کسب حداکثر رضایتمندی صادرکنندگان در‌ راستای حمایت های متناسب با شرایط همه‌گیری‌ کرونا و همچنین تحریمهای ظالمانه ایالات متحده، پوششهای صادراتی این صندوق تا پایان سال ارتقاء یابد.

منبع: شاتا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات