صنعت کار » ثبت رشد 50 درصدی وزنی صادرات با وجود بحران انرژی

«صنعت کار» گزارش می دهد:

ثبت رشد ۵۰ درصدی وزنی صادرات با وجود بحران انرژی

صنعت فولاد موفق به ثبت رشد 50 درصدی وزنی صادرات در نیمه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته شد.

به گزارش صنعت کار،مجموع وزنی صادرات شرکت های بزرگ فولادی در نیمه نخست امسال با متوسط رشد نزدیک به ۵۰درصدی همراه شد. طی این مدت ۳٫۸ میلیون تن فولاد به بازارهای هدف صادر شد.

به رغم قطعی برق و کاهش تولید در برخی از ماه ها، شرکت های بزرگ فولادی در شش ماه ابتدای سال ۱۴۰۰ افزون بر ۳٫۸ میلیون تن فولاد صادر کردند که این رقم  ۴۸درصد بیش از عملکرد مدت مشابه سال ۹۹ بوده است.

در مدت مورد بررسی شرکت فولاد مبارکه افزایش ۱۱۸ درصد در صادرات را رقم زد. شرکت فولاد خوزستان نیز توانست رشد صادرات را تجربه کند به طوری که این شرکت ۳۴درصد افزایش صادرات نسبت به مدت سال گذشته را به ثبت رساند.
از سوی دیگر صادرات شرکت ذوب آهن اصفهان در ۶ ماهه ابتدای سال جاری ۳۲ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

ثبت چنین آماری حاکی از آن است که مجموعه های فولادی با نقشه راه درستی در مسیر توسعه حرکت می کنند. اما در این میان وجود برخی موانع زیرساختی توانسته از سرعت تولید کاسته و تولید کنندگان فولاد را نسبت به آینده پیش روی خود نگران کند.

تابستان امسال کمبود برق توانست به جدی ترین چالش تولیدکنندگان فولاد تبدیل شود و این موضوع می تواند در زمستان در پی کمبود گاز برنامه تولیدی سال جاری را با تغییر همراه کند.

هرچند تولیدکنندگان فولاد در سال جاری توانستند از نظر وزنی رشدی ۵۰ درصدی در صادرات داشته باشند اما همچنان این نگرانی وجود دارد که کمبود ها در بخش انرژی صنعت فولاد را با چه وضعیتی مواجه می کند.

هرچند وزارت صمت و نیرو در تفاهم نامه ای مشترک برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق وارد همکاری شده اند اما در سال جاری در تابستان کمبود برق و در زمستان کمبود گاز توانست برنامه جبرانی تولید را تغییر دهد. بسیاری از تولیدکنندگان در فصل تابستان کاهش تولید رد زمستان بدلیل قطع گاز را جبران می کردند اما در سال جاری بحران ایجاد شده در تابستان توانست این برنامه را تغییر دهد.

البته در چنین شرایطی واحدهای تحقیق و توسعه با مطالعه روش های جدید کاهش مصرف انرژی دست بکار شده تا بتوانند حل این بحران را از واحد خود آغاز کنند. اما در این میان صنعت فولاد با توجه به نزدیک بودن چشم انداز ۱۴۰۴ و نقش آفرینی در صادرات غیر نفتی بیش از هر زمان دیگری نیازمند حمایت های وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش تامین زیرساخت ها و مواد اولیه است تا بتواند با تحقق برنامه ها گامی مهم در توسعه صنعتی کشور بردارد.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

خودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدمات