صنعت کار » سدصادرات خودرو با برنامه های ایران خودرو شکست/ اسب های ایرانی در سرزمین زیبایی ها

خودروکار بررسی می کند

سدصادرات خودرو با برنامه های ایران خودرو شکست/ اسب های ایرانی در سرزمین زیبایی ها

قرارداد صادرات دو هزار دستگاه دنا و تارا ایران خودرو به ونزوئلا با وجود تحریم ها و در شرایطی که قیمت دلار به مرزهای دست نیافتنی رسیده را می توان بهترین اقدام خودروسازان در ماه های اخیر دانست.
به گزارش خبرنگار‌ صنعت کار ، در دولت نهم و با افزایش ارتباطات ایران و ونزوئلا، خودروسازان نیز وارد بازی شده و با انعقاد قراردادهایی همکاری خودرویی دو کشور آغاز شد به طوری که که علاوه‌بر صادرات محصول کامل، خط تولیدی نیز در این کشور با مشارکت ایران‌خودرو و سایپا تاسیس شد. تاسیس این خط تولید در واقع حکم سرمایه‌گذاری مشترک بین خودروسازان ایرانی و طرف ونزوئلایی را داشت و از این نقطه صادرات خودرو به ونزوئلا رنگ و بوی جدی تری به خود گرفت.
حال اکنون با گذشت سال ها از این‌موضوع و فراز و نشیب های این همکاری، به تازگی قرارداد صادرات دو هزاردستگاه از محصولات تارا و دنا به امضای مهدی خطیبی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و رامون ولاسکز وزیر حمل و نقل ونزوئلا رسیده و مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به خط تولید این شرکت در ونزوئلا که در سال های گذشته تاسیس شده، بر استفاده از سرمایه‌گذاری های راکد در این سایت تولیدی تاکید و اظهار کرده که لازم است اقدامات لازم برای رفع موانع راه اندازی دوباره این کارخانه و استفاده از ظرفیت‌های موجود برای تولید محصولات ایران خودرو صورت گیرد.
بدون شک آغاز صادرات خودرو و به ویژه محصولات تولید ایران خودرو به ونزوئلا در اوج تحریم ها در شرایطی که این گروه صنعتی در سال های اخیر شرایط دشواری را پشت سر گذاشته را باید نقطه آغاز دوباره ای برای ایران خودرو دانست.
یکی از نتایج اقدامات اخیر به ویژه عبور مستقیم در تولید آغاز صادرات به ونزوئلا بوده که این اقدام با نگاه سودآوری پیام بسیار خوبی برای صنعت کشور به همراه دارد.
توجه به این نکته نیز خالی از لطف نیست که ایران خودرو در سال جاری و در شرایطی که تعداد خودروهای ناقص آن در حال رکوردزنی بود توانست با کسری کاری و تمرکز بر تکمیل خودروهای ناقص، ضمن انجام تعهدات خود نسبت به تامین نقدینگی از محل خودروهای خوابیده در پارکینگ ها اقدام کند.
حال نیز انعقاد قرارداد صادرات تارا و دنا به ونزوئلا در شرایطی که دلار این روزها از مرز ۳۶هزار تومان گذشته می تواند درآمدزایی خوبی برای ایران خودرو به همراه داشته باشد این در حالیست که خودروسازان در سال گذشته به واسطه قیمت گذاری دستوری بیش از هزار میلیارد تومان زیان انباشته داشتند که این فرصت صادرات می تواند ضمن جبران این زیان، کمک بزرگی برای دستیابی ایران خودرو به سوددهی باشد.
تمرکز ایران خودرو برای حضور در بازار ونزوئلا تنها به خودروهای سواری محدود نشده و خطیبی مدیرعامل ایران خودرو اظهار کرده که محصولات ایران خودرو دیزل که رنج گسترده ای از ون و پیکاپ تا انواع اتوبوس و کامیون کشنده را پوشش می دهد نیز می تواند نیاز بازار ونزوئلا نسبت به انواع خودروهای تجاری را تامین کند. این در حالیست که کامیون کشنده آتامان ایران خودرو دیزل که یکی از جدیدترین محصولات این شرکت بوده و روسیه نیز استقبال خوبی از آن داشته ، می تواند گزینه مناسبی برای عرضه به ونزوئلا باشد. چراکه در ۴ دهه گذشته ونزوئلا هیچ توجهی نسبت به نوسازی ناوگان تجاری خود نداشته و  استقبال خوبی از محصولات تجاری ایران خودرو دیزل در این کشور می شود.
انتظار می رود با گسترش صادرات محصولات ایران خودرو به ونزوئلا و مذاکرات انجام شده با روسیه به زودی شاهد برنامه ریزی گسترده و ویژه ای از این گروه خودروسازی در زمینه محصولات صادرتی باشیم چرا که ایران خودرو نشان داد که به مقوله صادرات به عنوان یکی از بازوهای درآمدزایی به صورت جدی فکر و برنامه ریزی کرده است.

انتهای پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

کرمان موتورخودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدماتعصر خدماتعصر خدمات