صنعت کار » برنامه عملیاتی سند راهبردی ۱۳ ماده معدنی استراتژیک آماده ابلاغ است

برنامه عملیاتی سند راهبردی ۱۳ ماده معدنی استراتژیک آماده ابلاغ است

مدیر صنایع معدنی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: برنامه عملیاتی سند راهبردی ۱۳ عنصر استراتژیک تهیه شده و آماده ابلاغ است.

به گزارش صنعت کار – سعید پیرمرادی امروز به همراه حسن صدیقی مجری طرح عناصر نادر در برنامه “میز اقتصاد” شبکه خبر سیما حضور یافت و درباره اهمیت و جایگاه سند فوق سخن اظهار داشت: برنامه عملیاتی به‌زودی به واحدهای زیرمجموعه ایمیدرو برای اجرا، ابلاغ خواهد شد.

وی یادآور شد: پیش‌تر سند راهبردی ۱۳ عنصر استراتژیک تدوین شده بود و اکنون در آستانه عملیاتی شدن این سند هستیم.

پیرمرادی درباره نحوه تامین مواد معدنی مورد نیاز توسعه صنایع معدنی ایران، اظهار داشت: این مواد به سه روش شامل فعالیت‌های اکتشافی، بازیافت و همچنین به عنوان مواد جانبی استحصال می‌شوند.

این مدیر ایمیدرو با اشاره به اینکه فعالیت‌های اکتشافی، زمان بر هستند و پس از سال‌ها به نتیجه خواهند رسید، گفت: طبق سناریوهای موجود، طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده برای تامین سنگ آهن در زنجیره فولاد با چالش مواجه خواهیم شد به همین سبب از دهه گذشته اکتشاف، از فعالیت‌های حیاتی این سازمان شده است.

پیرمرادی با بیان اینکه در برخی دیگر از عناصر هم اکتشاف در حال انجام است، گفت: برای توسعه معدن و صنایع معدنی کشور، ۱۳ عنصر اصلی شناسایی، اولویت‌بندی و در یک سند راهبری قرار داده شده‌اند.

مدیر صنایع معدنی ایمیدرو تاکید کرد: تاکنون نقشه راه حیاتی و راهکارهای عبور از بحران‌های آن نداشته بودیم که دارای برنامه عملیات باشد.

پیرمرادی یادآور شد: در مسیر پیش رو این سند، نه‌تنها بخش خصوصی حضور دارد که شرکت‌های دانش بنیان و سرمایه‌گذاران نیز مشارکت خواهند داشت.

وی پیش‌بینی کرد: نتایج گام به گام سند مورد اشاره از سال آینده، نمایان می‌شود.

در بررسی‌های انجام شده، ۱۳ ماده معدنی شامل گرافیت، منگنز، فسفات، تیتانیوم، قلع، پتاس، سیلیس پرعیار، نیکل، لیتیوم، بور، وانادیوم، کبالت و نیز عناصر نادر خاکی تحلیل شد که با توجه به جایگاه آنها، در محصولات بالادستی، میانی و پایین‌دستی، گروه‌بندی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته‌های تازه

کرمان موتورخودروکارعصر تشکلعصر خدماتعصر خدماتعصر خدماتعصر خدماتهای بانك